• img
    Yükleniyor...

Ak Partiden İki Ayrı Kanun Teklifi

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya @avoguzhankaya ile AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Yeni bir anonim şirketi kurulması da öngörülen teklifte şunlar amaçlanıyor:

* Nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi sırasında çalışanların, halkın, çevrenin ve gelecek nesillerin iyonlaştırıcı radyasyonun olası zararlı etkilerinden korunmasına yönelik uygulanması gereken ilke ve esaslar,

* Tarafların sorumlulukları ile nükleer hadiselerden kaynaklanan nükleer zararlar hakkındaki hukuki sorumlulukların belirlenmesi

* Nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin faaliyetler üzerinde düzenleyici kontrol yetkisini haiz ‘Nükleer Düzenleme Kurumu’nun yetki ve sorumluluklarının, belirlenmesi.

Diyanet Akademisi doğrudan Başkana bağlı olacak

Diğer yandan, AK Partili Hacı Ahmet Özdemir @haozdemirin ilk imza sahibi olduğu, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Devlet Memurları Kanunu'nda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de Başkanlığa sunuldu.

Teklife göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bazı faaliyetler, bundan sonra, kurulacak Diyanet Akademisi bünyesinde yapılacak. Diyanet Akademisi, dini yüksek ihtisas, dini ihtisas ve eğitim merkezlerinden oluşacak.

Diyanet Akademisi doğrudan Başkana bağlı olacak. Başkanlığın, Din Hizmetleri Sınıfına ait kadrolarına atanacak aday din görevlilerinin mesleki eğitimi ile hizmet içi eğitim faaliyetlerini ve yurt dışından gelen mahallin din görevlilerine yönelik eğitim faaliyetlerini yürütecek.