• img
    Yükleniyor...

MHP’den Sosyal Medyaya iki ayrı kanun teklifi

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, Meclis’e iki ayrı kanun teklifi sundu. 

Teklif,  5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da öngörülen para cezalarında artırım ön görüyor. Aynı zamanda sosyal medyada işlenebilecek yeni suç türleri olarak sayılan (cinsel taciz, tehdit, şantaj, nefret ve ayrımcılık söylemi, kamu barışına karşı işlenen suçlar, ekonomi, sanayi ve ticarete İlişkin) suçları da kanun kapsamına alıyor. 

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda da değişiklikler öngören kanun teklifi, kamu barışına, güvenine, sağlığına karşı işlenen suçlar ile özel hayata ilişkin suçları işleyenlere karşı ve sosyal medya ve internet üzerinden sahte hesaplar açan kişilere karşı da yaptırım öngörüyor.

Kanun teklifleri hakkında TBMM’de özel bir açıklamada bulunan MHP Milletvekili Halil Öztürk:

“Sosyal medyanın ve dijitalleşmenin güncel hayattaki yeri her geçen gün daha da artmaktadır, ancak dijital özgürleşmenin sosyal medyada kontrolsüzlüğe doğru evirildiği ülkemiz için de bir gerçektir. Her ilde ‘Sosyal Medya Şikayetleri İnceleme Komisyonunu kurulması ve 1 milyon nüfusu geçen illerimizde artı her bir milyon nüfus için ayrı bir komisyon kurulması önerilmektedir. Söz konusu komisyona şikayetler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından usul ve esasları belirlenecek olan bir otomasyon sistemi üzerinden yapılması da yine kanun teklifimiz ile öngörülmektedir.” dedi.