• img
    Yükleniyor...

Meclis’te Yeni Dönem Ne Zaman Başlayacak?

14 Mayıs’ta Milletvekilliği Genel Seçimleri gerçekleşti. Peki Meclis’te yeni dönem ne zaman başlayacak? Milletvekilleri ne zaman yemin edecek?

TBMM İçtüzüğüne göre, yeni dönemin ilk Genel Kurulu seçim sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından kesin olarak ilan edilmesinden üç gün sonra toplanıyor.

YSK’nın takvimine göre ise kesin seçim sonuçlarının 19 Mayıs’ta Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilmesi gerekiyordu. TBMM İçtüzüğünde, ‘İlk toplantı, andiçme ve göreve başlama’ başlığı altındaki 3. maddede, şu ifadelere yer veriliyor:

“TBMM Genel Kurulu, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te çağrısız olarak toplanır. Bu birleşimde, önce milletvekillerinin andiçme töreni yapılır. Andiçme, her milletvekilinin Anayasadaki metni kürsüden yüksek sesle aynen okuması suretiyle olur.

..."

Bu maddeye göre; Meclis Genel Kurulunun kesin sonuçların açıklanmasından 3 gün sonra yani 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü saat 14.00’da çağrısız toplanması gerekiyordu. Ancak YSK, milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarını takvimde belirtilen tarih olan 19 Mayıs’ta açıklamadı, dolayısıyla Meclis açılamadı ve yemin töreni yapılamadı.

Buna ilişkin uzmanımız Prof. Dr. Fahri Bakırcı, konuyu şu şekilde özetliyor:

“Yüksek Seçim Kurulu, seçim sonuçlarını kesin olarak açıklamadan önce yemin töreninin yapılması mümkün değildir.

3 gün sonunda da yemin töreninin yapılabileceği ya da yapılamayacağı konusunda kimse karar veremez. Yani YSK milletvekili kesin sonuçları açıklanmasından 3 gün sonra andiçmenin yapılması zorunludur. Bu tarihi ve bu karar hiçbir kişi ya da kurum değiştiremez.

Meclis Başkanı bu toplanma için çağrı yapamaz, üçüncü gün herhangi bir çağrıya gerek kalmaksızın milletvekilleri Genel Kurul salonunda bulunur."