fbpx

mecliste.org'dan

Mecliste.org Merceğinden - 'Çıplak Arama' İbaresi Mevzuattan Kaldırıldı

mecliste.org
3 ARALIK 2021
mecliste.org'dan

‘Çıplak arama’ ibaresi mevzuattan tamamen kaldırıldı
Geçen yılın önemli tartışma konularından biri olan ‘çıplak arama’ ibaresi mevzuattan kaldırıldı.
Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında yönetmelikte yapılan değişiklikle, ‘çıplak arama’ ifadesi yerine ‘detaylı arama’ ifadesi getirildi. Resmi Gazetede, yayımlanan yönetmelik değişikliğinde, arama ve sayımlarda insan onuru ve haysiyetine saygı ile utanma duygusunun ihlal edilmemesinin esas olduğu vurgulandı.
Yönetmelik değişikliği Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’nun son toplantısında da gündem oldu. AK Parti’li Komisyon Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, komisyonun önerisi üzerine Adalet Bakanlığınca “çıplak arama” tanımının literatürden çıkarılarak bu tanımın, “detaylı arama” olarak değiştirildiğini söyledi ve Adalet Bakanına teşekkür etti.

 

Hakverdi: Sadece isim değiştirme yetmez, daha insani yeni bir düzenleme şart
Komisyon üyesi CHP’li Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise uygulama farklılıklarına dikkat çekti ve “Çıplak aramayı değiştirdik ama şimdi görüyoruz ismi değişse bile pratik uygulamalar farklı farklı olabiliyor cezaevine göre. Cezaevlerindeki kampüslere göre farklılıkla gösterilebiliyor. Bazısı tamamen soyulmuş oluyor bazısı da, ‘Yönetmelik uyarınca aşağı çıkartıldı, sonra yukarı çıkarıldı’ deniyor. Bazısı ‘Örtü verildi’, bazısı “verilmedi” diyor. Bazısı diyor ki, ‘Ben çıplak aramaya karşıydım üzerime atladılar, tamamen soydular’. Bazıları da ‘Usulüne uygun yapıldı’ diyor. Şimdi, bu çıplak aramanın ismini değiştirmek değil ama günün teknolojik koşullarda, daha uygulanabilir, güvenlik tedbiriyle insan onuru arasındaki dengede, daha insani bir uygulamayla, güvenlik de zafiyete uğratılmadan çözülebilir mi? Bence bu çağda buna dair yeni bir düzenleme şart. Sadece isim değiştirme yetmez” diye konuştu.

YAZAR mecliste.org

mecliste.org, meclisin yasama, denetim ve temsil işlevleri hakkında ve kanun tasarı ve tekliflerinin içeriği ile ilgili doğru, güvenilir bilgiye sahip olmak, kanun tasarı ve teklifleri ile ilgili farklı bakış açılarını görmek, yasa yapım sürecinde karar vericilere görüşlerini ve önerilerini iletmek isteyenlerin Türkiye’de ilk kez buluşacağı bir platform.