fbpx
mecliste.org'dan

Demokratik rejimlerde, bütçe kanununun Anayasa’dan sonra en kritik yasama belgesi olduğu söylenebilir. Merkezi bütçenin hacminin ne kadar olacağı bir yana, bu
bütçenin nasıl yönetileceği de ulusal ekonominin şekillenmesindeki en temel unsurudur.

Peki Genel Kurul'da kabul edilen 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi 2022'nin ekonomik beklentilerini ne ölçüde karşılıyor? Geçtiğimiz senelere kıyasla 2022'nin merkezi yönetim bütçesindeki değişiklikler neler? Denge ve Denetleme mekanizması bütçenin neresinde?

24 ARALIK 2021
mecliste.org'dan

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, genel kurulda oylanarak oy birliğiyle kanunlaştı.

STK Temsilcileri Komisyon görüşmeleri sırasında ne dedi?

23 ARALIK 2021
mecliste.org'dan

Stokçuluk yapanlara yönelik cezaları artıran 8 maddelik torba yasa teklifi, bugün komisyonda görüşülecek. Peki torba yasanın öngördüğü önemli değişiklikler neler?

16 ARALIK 2021
mecliste.org'dan

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık 1948'den günümüze insan haklarına dikkat çeken bugüne geldiğimizde, mecliste.org olarak 27. Yasama Dönemi’nde TBMM’de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na ulaşan ve işleme alınan başvuruları inceledik.

10 ARALIK 2021
mecliste.org'dan

Mecliste.org Merceğinden - Geçen yılın önemli tartışma konularından biri olan ‘çıplak arama’ ibaresi mevzuattan kaldırıldı.

3 ARALIK 2021
mecliste.org'dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada duyurduğu gibi Paris İklim Anlaşması dün akşam TBMM Genel Kurulunda onaylandı. Oylamaya 353 milletvekili katıldı ve Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi oy birliği (353 oy) ile kabul edildi. Böylece Türkiye, 2015 yılında imzaladığı anlaşmayı onaylayarak taraf olmuş oldu.

7 EKİM 2021
mecliste.org'dan