fbpx

Adalet Komisyonu, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü uyarınca faaliyet gösteren ihtisas komisyonudur.
Adalet Komisyonu; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığınca kendisine havale edilen adalet işleri ile medeni hukuk, ceza hukuku, borçlar kanunu gibi temel kanunlar, sivil ve askeri yargılama hukuku, mahkemelerin kuruluş ve işleyişleri, kaçakçılıkla mücadele, af, terörizmle mücadele, hâkimler, savcılar, avukatlar vb. ile ilgili konulardaki kanun tasarı ve tekliflerini görüşmektedir.

Komisyon detayları için tıklayınız.

KOMİSYONA BAĞLI DOSYALAR

Uzun süredir kamuoyunda tartışılan sosyal medya düzenlemesi 21 Temmuz'da Meclise sunuldu. Teklif ile günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya mecraları en bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek.

21 TEMMUZ 2020

AK Parti ve MHP grupları tarafından hazırlanan barolar hakkında düzenlemeler içeren 28 maddelik kanun teklifi 30 Haziranda Meclis Başkanlığına sunuldu. Teklif ile avukat sayısı 5000'den fazla olan illerde 2000 avukat bir araya gelerek baro kurabilecek.

30 HAZİRAN 2020

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan çocuğa yönelik istismarın önlemesine yönelik olarak hazırlanan Türk Ceza Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” 09 Nisan'da Meclis Başkanlığına sunuldu. Peki tasarı yasalaşırsa ne gibi değişiklikler olacak? Sizler için hazırladık.

16 NİSAN 2018

Yargıtay ve Danıştay’ı düzenleyen kanun tasarısı Adalet Komisyonu'ndan geçti, Genel Kurul’a gelmesi bekleniyor. Tasarıs Yargıtay ve Danıştay üyelerinin görev süreleri, seçim ve atamaları, Danıştay’ın görevi, şirketlere atanan kayyımların yetkileri gibi değişiklikler içeriyor.

13 HAZİRAN 2016

Kişisel veri nedir, kişisel verileri izlenenlerin temel hak ve özgürlükleri neler, tasarı özel hayatın gizliliğini nasıl etkileyecek, kişisel verileri toplayanların yükümlülükleri neler olacak?

08 ŞUBAT 2016