fbpx

Yargıtay ve Danıştay’ı düzenleyen kanun tasarısı Adalet Komisyonu'ndan geçti, Genel Kurul’a gelmesi bekleniyor. Tasarıs Yargıtay ve Danıştay üyelerinin görev süreleri, seçim ve atamaları, Danıştay’ın görevi, şirketlere atanan kayyımların yetkileri gibi değişiklikler içeriyor.

13 HAZİRAN 2016

Dosya hakkında bir bakışta bilgi sahibi olun!

Dosyanın hangi aşamada olduğu hakkında bilgi sahibi olun!

Bu bizi neden ilgilendiriyor, hayatımızda neler değişecek keşfedin!

GÜNCELLEMELER

Bu dosyayla ilgili uzman görüşlerini okuyarak bakış açısı kazanın, kendi fikirlerinizi paylaşarak sesinizi duyurun, dosya kamuoyunda nasıl konuşuluyor; medyada yer alan haberleri ve yapılan çalışmaları inceleyin!

Yargıtay ve Danıştay Kanun Tasarısı 30 Haziran'da TBMM Genel Kurulunda kanunlaştı.
13 Haziran'da Bakanlar Kurulu tarafından Meclis Başkanlığına gönderilen Tasarı, Genel Kurulda görüşülmeye başladığı 27 Haziran tarihinden 3 gün sonra kabul edilmiş oldu.

01 TEMMUZ 2016
GÜNCELLEMELER

Türkiye’de yargı bağımsızlığı yıllardır süregelen tartışma konularından biridir olarak yer edinmiştir, ancak son zamanlarda Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının gündeme gelmesiyle, bu tartışma beraberinde çeşitli soruları da akıllara getirmiştir.

01 TEMMUZ 2016
UZMAN GÖRÜŞÜ

29 Haziran'da gerçekleşen TBMM Genel Kurulunda, Yargıtay ve Danıştay Kanun Tasarısının 2. bölümüne ait 8 maddesi kabul edildi. Adalet Bakanlığınca hazırlanmasının ardından 13 Haziran tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Meclis Başkanlığına gönderilen Tasarının ilk 11 maddesi dün (29 Haziran) Meclis Genel Kurulunda kabul edilmişti.

30 HAZİRAN 2016
GÜNCELLEMELER

29 Haziran günü sabaha karşı tamamlanan TBMM Genel Kurulu çalışmalarında, Yargıtay ve Danıştay Kanun Tasarısı'nın ilk 11 maddesi kabul edildi. Tasarının görüşmelerine bugün de devam edilecek.

29 HAZİRAN 2016
GÜNCELLEMELER

Hükümet tarafından hazırlanan kanun tasarısı ile getirilen hükümlerle Yargıtay ve Danıştay üyelerinin hem görev süresine ilişkin hükümler getiriliyor...

29 HAZİRAN 2016
UZMAN GÖRÜŞÜ

"Yargıtay’da bir düzenleme yapılmasına zaten ihtiyaç vardı. Ancak böyle bir kanunun acele bir şekilde çıkarılması yanlış."

24 HAZİRAN 2016
UZMAN GÖRÜŞÜ

T24 - "Tasarıyla, 6’sı Yargıtay, 5’i Danıştay genel kurulları tarafından seçilen YSK üyelerinin üyeliği düşecek. Yargıtay ve Danıştay, YSK’ye yeniden 6 asıl, 4 yedek üye seçecek."

23 HAZİRAN 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

CNN Türk - "Kanun Tasarısı ile ilgili milletvekillerinin söz aldığını, çok sayıda görüş dile getirildiğini belirten Özel, CHP'nin kişilerle, birtakım gruplarla, yapılarla, cemaatlerle, inanç gruplarıyla veya siyasi görüşlerine göre, öbekleşmiş gruplarla ilgili olmadığını ifade etti."

23 HAZİRAN 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

Meriç Tafolar - CHP’li Adalet Komisyonu üyeleri, kaleme aldıkları muhalefet şerhinde, “Bu yasa, AKP’nin yüksek yargıdan ‘kendisinden olmayan herkesi’ tasfiye etme yasasıdır” ifadelerini kullandı.

23 HAZİRAN 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

Gebze Yenigün Gazetesi - Tasarının, hükümetin yargıya operasyonu olarak değerlendiren CHP milletvekili Hürriyet, “Çay toplayan Yargıtay ve Danıştay Başkanları koltuklarını korudu. AKP yola çıktıklarını, yolda bulduklarıyla değiştiriyor” dedi.

23 HAZİRAN 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

Taha Akyol - "Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, Yargıtay ve Danıştay üyelerini sıfırlayan kanun tasarısı için "tabuta son çivi" diyor. Yargıya güvenin tabutuna çakılacak son çivi!"

23 HAZİRAN 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

Bu fevkalade endişe verici bir tasarı. Hukuk devleti ve yargı bağımsızlığının bütün ilkelerine aykırı. Apaçık bir tasfiye kanunu. Hakim ve savcıların görevleri ancak emeklilik yada belirli suçları işlemeleri durumunda yargısal usüller takip edilerek sonlandırılır.

23 HAZİRAN 2016
UZMAN GÖRÜŞÜ