fbpx

Siyasetçilere duyduğumuz güven demokrasinin kriterlerinden. Adımıza kararlar alan siyasetçilerin, bu gücü yararımıza kullandığından emin olmalıyız. Siyasi Etik Kanun teklifi de siyaset yapmanın etik kurallarına kadar 'temiz' siyaset yapmanın ilkelerini belirlemeyi hedefliyor.

19 EYLÜL 2016

Dosya hakkında bir bakışta bilgi sahibi olun!

Dosyanın hangi aşamada olduğu hakkında bilgi sahibi olun!

Bu bizi neden ilgilendiriyor, hayatımızda neler değişecek keşfedin!

GÜNCELLEMELER

Bu dosyayla ilgili uzman görüşlerini okuyarak bakış açısı kazanın, kendi fikirlerinizi paylaşarak sesinizi duyurun, dosya kamuoyunda nasıl konuşuluyor; medyada yer alan haberleri ve yapılan çalışmaları inceleyin!

Çanakkale Olay - "Aslında bu da bir değişiklik değil, biz kendimizi de milletimizi de kandıramayız. Bakın, siz, Anayasa`nın 2`nci maddesinde güvence altına alınan, devletin temel niteliği olan demokratik devleti bu tür yaklaşımlarla, hukuk devletini sürekli, maalesef, temelinden zedelersiniz ve bu hiçbir zaman doğru bir şey olmaz” dedi."

19 MAYIS 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

Cevher İlhan - "İlk krizin, Başbakan’ın “yolsuzluklarla mücadele” için ilân ettiği “siyasi etik kanunu ve siyasetin finansmanında şeffaflığı” öngören “kamuda şeffaflık paketi”nde çıktığı görülüyor."

12 MAYIS 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

Siyasi Etik Kanun Teklifi, Meclis Genel Kuruluna geldi! Görüşüldüğü komisyonların raporlarını sunmalarının ardından gündeme alınan Teklif üzerinde hangi değişiklikler yapıldı? mecliste.org olarak hazırladığımız tabloyu inceleyin, öğrenin!

12 MAYIS 2016
GÜNCELLEMELER

AB Haber - "Siyasi Etik Yasası ile getirmek istedikleri uygulamaların ahlak, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi ilkelerden uzak oluşu gibi bir sürü problemi nadasa bırakmayı tercih eden Hükümet, AB sürecini de aynı samimiyetsizlik ile yürütmekte ısrarlı."

11 MAYIS 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

TBMM’de görüşülen siyasi etik yasa teklifi üzerine, 19, 20, 22 ve 23. dönem CHP İstanbul milletvekili Algan Hacaloğlu’dan mevcut teklif hakkındaki değerlendirmeleriyle, ideal bir siyasi etik yasası hakkındaki görüşlerini aldık.

11 MAYIS 2016
UZMAN GÖRÜŞÜ

Nuray Babacan - "Partinin yasal düzenlemelere yönelik ilk tavır değişikliği Siyasi Etik Tasarısı’nda olacak. Erdoğan’ın Siyasi Etik Tasarısı’nın yanı sıra ‘Siyasetin Finansmanı ve Şeffaflık’ düzenlemesine itirazlarının olduğu biliniyor."

08 MAYIS 2016
NASIL KONUŞULUYOR?

'Siyasi etik', sadece bir kanun meselesi olarak görüldüğü sürece, tesis edilemezliğe mahkûmdur. Kültürel bir altyapısı döşenmeden, kanun marifetiyle herhangi bir patolojiyi tedavi etmek, çok kısmi bir çare olabilir ancak.

28 NİSAN 2016
UZMAN GÖRÜŞÜ

Mecliste.org, daha önce alanda çalışmaları bulunan, siyasi etikle ilgili önceki kanun tekliflerine katkı sunmuş Hukukçu Ertuğrul Yalçınbayır ile TBMM Genel Kurulu’na gelecek Siyasi Etik Kanun Teklifi hakkında konuştu.

28 NİSAN 2016
UZMAN GÖRÜŞÜ

Siyasi Etik Kanun Teklifinin görüşüldüğü esas komisyon olan Anayasa Komisyonu raporunu sundu. Teklif AB Uyum Komisyonunda görüşülmesinin ardından, 20 Nisan'da Anayasa Komisyonunda kabul edilmişti.

22 NİSAN 2016
GÜNCELLEMELER

Nisan başında Meclis Başkanlığına gelen Siyasi Etik Teklifi, 20 Nisan'da Anayasa Komisyonunda kabul edildi. Teklif, tali komisyon olan AB Uyum Komisyonunun ardından, Anayasa Alt Komisyonunda görüşülmüştü.

20 NİSAN 2016
GÜNCELLEMELER

Alt Komisyon, Siyasi Etik Kanun Teklifi hakkındaki raporunu esas komisyon olan Anayasa Komisyonuna sundu. Kanun Teklifi AB Uyum Komisyonunda görüşülmesinin ardından Anayasa Komisyonuna gelmiş; buradan da Alt Komisyona sevk edilmişti.

19 NİSAN 2016
GÜNCELLEMELER

Siyasi Etik Kanun Teklifi, 14 Nisan'da Anayasa Komisyonunda görüşüldü ve Alt Komisyona gönderilmesine karar verildi. Nisan başında Meclis Başkanlığına gelen Teklif, ilk olarak AB Uyum Komisyonunda görüşülmüştü.

14 NİSAN 2016
GÜNCELLEMELER