fbpx

10 Aralık'ta Meclis Başkanlığına sunulan anayasa değişikliği teklifi 10 Şubat'ta Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Yasama, yürütme, yargı gibi konuları içeren bu değişiklik bizlerin hayatını nasıl etkileyecek?

12 ARALIK 2016

Anayasa değişikliği hakkında bir bakışta bilgi sahibi olun!

Anayasa değişikliğinin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi sahibi olun!

Bu bizi neden ilgilendiriyor, hayatımızda neler değişecek keşfedin!

GÜNCELLEMELER

Bu dosyayla ilgili uzman görüşlerini okuyarak bakış açısı kazanın, kendi fikirlerinizi paylaşarak sesinizi duyurun, dosya kamuoyunda nasıl konuşuluyor; medyada yer alan haberleri ve yapılan çalışmaları inceleyin!

Ağ olarak bir araya geldiğimiz yıl olan 2011’den bu yana, denge denetleme sisteminin damgasını vurduğu bir anayasa için söz söylüyoruz. Duruşumuz da, tavrımız da hiç değişmedi çünkü ancak bu başarıldığı zaman, haklarımızın tam anlamıyla korunacağına; huzurlu, müreffeh bir ülkede, zorlukları aşarak bir arada yaşayabileceğimize inanıyoruz.

10 ŞUBAT 2017
UZMAN GÖRÜŞÜ

Mustafa Paçal"Anayasa değişikliği üzerinden otoriter bir hükümet modeline geçilmesi sürecinde siyasi ve toplumsal tansiyon oldukça yükselmekte ve dahası bunun toplumsal kutuplaşma ve gerilim üzerinde ilave etkileri görülmektedir."

25 OCAK 2017
NASIL KONUŞULUYOR?

Deutsche Welle Türkçe - "TBMM'den geçen Anayasa değişikliğini değerlendiren Prof. İbrahim Ö. Kaboğlu yorumunda "Değişikliğin onaylanması, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişte bile tanık olunmayan köklü bir kırılmayı beraberinde getirecek" diyor."

23 OCAK 2017
NASIL KONUŞULUYOR?

Mehmet Acet - "TBMM'de tarihi maraton bitti, söz sırası şimdi millette. Peki, millet, Cumhurbaşkanlığı/Başkanlık sistemi için ne diyor?Anketlere göre 15 Temmuz'dan sonra sistem değişikliğine toplumdan gelen destek 10 puan arttı. Neden? Çünkü 15 Temmuz'dan sonra herkeste bir 'beka/gelecek' endişesi ortaya çıktı."

23 OCAK 2017
NASIL KONUŞULUYOR?

Adnan Küçük - "AK Parti ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı Türkiye'ye Cumhurbaşkanlığı sistemini getirmeyi amaçlayan Anayasa değişikliği hakkında CHP ve HDP cenahlarından çok ağır eleştiriler getirilmektedir. Sanki bu değişiklikle Türkiye'de rejim değişiyor, demokrasi yerini otoriter ya da totaliter diktatörlüğe bırakıyor. "

21 OCAK 2017
NASIL KONUŞULUYOR?

Markar Esayan - "Vatandaşlarımızdan sosyal medya üzerinden ve çeşitli vesilelerle anayasa değişikliği teklifinin neleri ihtiva ettiğine dair bilgi talebi geliyor. Bu nedenle, sıkıcı bir yazı olmasını göze alarak maddeleri özetlemeyi düşündüm bugün."

21 OCAK 2017
NASIL KONUŞULUYOR?

Önce Demokrasi - "Rapor, (üzerinde tarih yazılmasa da) 10 Aralık günü TBMM başkanlığına sunulan ve Anayasa Komisyonu’nda kabul edildikten sonra TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan Anayasa Değişikliği Teklif metninin Anayasa Komisyonu’nda yapılan değişiklikler esas alınarak hazırlanmıştır.

Rapor, üç bölümden oluşmaktadır:

Önce usul sorunu (I), sonra değişiklik içeriği (II) ele alınacak, nihayet değerlendirme (III) yapılacaktır."

20 OCAK 2017
NASIL KONUŞULUYOR?

Prof. Dr. Selin Esen - "Demokratik bir hükümet sisteminde yasama, yürütme ve yargı organları arasında yürütme erkinde odaklanan bir bütünleşmenin değil, bunlar arasında denetimi, işbirliğini ve dengeyi sağlayacak araç ve mekanizmaların bulunması gerekir. Bu bakımdan teklif, parlamenter sistemi kaldırıyor ancak çoğulcu demokratik bir rejimde işleyebilecek bir başkanlık sistemini de getirmiyor."

17 OCAK 2017
UZMAN GÖRÜŞÜ

9 Ocak'ta başlayan anayasa değişikliği 1. tur görüşmeleri bir haftanın sonunda 15 Ocak'ta tamamlandı.

16 OCAK 2017
GÜNCELLEMELER

Anayasa değişikliği görüşmelerinin 7. gününde teklifin 17 ve 18. maddeleri kabul edilerek 1. turun sonuna gelindi.

16 OCAK 2017
GÜNCELLEMELER

Anayasa değişikliğinin 1. turunun 6. gününde teklifin 12, 13, 14, 15 ve 16. maddeleri kabul edildi.

15 OCAK 2017
GÜNCELLEMELER

Anayasa değişikliğinin 1. turunun 5. gününde teklifin 9, 10, ve 11. maddeleri kabul edildi.

14 OCAK 2017
GÜNCELLEMELER