fbpx

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Gündem Anayasa, Mevzu Denge Denetleme

DENGE VE DENETLEME AĞI
10 ŞUBAT 2017
UZMAN GÖRÜŞÜ

Ağ olarak bir araya geldiğimiz yıl olan 2011’den bu yana, denge denetleme sisteminin damgasını vurduğu bir anayasa için söz söylüyoruz. Duruşumuz da, tavrımız da hiç değişmedi çünkü ancak bu başarıldığı zaman, haklarımızın tam anlamıyla korunacağına; huzurlu, müreffeh bir ülkede, zorlukları aşarak bir arada yaşayabileceğimize inanıyoruz.

Bu bilinçle söylediğimiz her söz, son beş yıl içinde yüzbinlerce kişiye ulaştı; zamanla medya, gündemi denge denetleme üzerinden tartışmaya başladı; kamuoyu bu kavramı daha çok merak etti, daha çok araştırdı ve dillendirdi. Ağ olarak, bu noktaya gelinmesinde sahip olduğumuz rol ve sorumluluğun farkındayız.  İşte bu farkındalıkla, 2/1504 esas numaralı Anayasa Değişiklik Kanunu üzerine bir değerlendirme raporu hazırladık. 

Bu değerlendirme ile, Anayasada yapılan değişikliklerin, denge ve denetleme sistemi temel ilkelerini ne ölçüde karşıladığı sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu sayede, konunun, günlük siyasi tartışmaların penceresinden değil, denge denetleme sistemi perspektifinden konuşulmasına katkı sunmayı hedefledik. Çünkü farklı siyasi görüşlerden ve toplumsal kesimlerden gelen Ağ üyeleri olarak, denge ve denetleme sisteminin böyle bir kısır döngüye feda edilemeyecek kadar değerli olduğunu düşünüyoruz.

Rapora ulaşmak için lütfen tıklayın.

YAZAR DENGE VE DENETLEME AĞI

www. birarada.org